Η ομάδα του John Tortorella βελτιώνεται σε 3-0-0 μετά το διάλειμμα όλων των αστέρων – NBC Sports Philadelphia

By | February 11, 2024

Ο John Tortorella ανυπομονεί να δει πώς θα χειριστεί η ομάδα του μια σειρά πλέι οφ.

Μέχρι εδώ καλά.

Οι Flyers κέρδισαν 3-2 το βράδυ του Σαββάτου εναντίον των Kraken στο Wells Fargo Center.

Βγαίνοντας από την εβδομάδα bye και το διάλειμμα All-Star, οι Flyers (28-19-6) κέρδισαν τρεις συνεχόμενες νίκες, μια σειρά στην οποία ξεπέρασαν τους αντιπάλους τους με 9-4.

Ο σύλλογος Tortorella έκανε λίγο από όλα επιθετικά το βράδυ του Σαββάτου, σκοράροντας με ίσα ίσα, στο power play και στα πέναλτι. Εννέα διαφορετικοί παίκτες κατέγραψαν έναν πόντο.

Ο Sean Couturier σημείωσε τον νικητή του αγώνα, ο Ryan Poehling σημείωσε το 12ο στιγμιότυπο γκολ της ομάδας στη σεζόν και ο Scott Laughton σημείωσε το πρώτο γκολ του παιχνιδιού στο power play.

Με 29 αγώνες να απομένουν, οι Flyers απέχουν τέσσερις νίκες από το να ξεπεράσουν το σύνολο της περασμένης σεζόν (31-38-13). Κατέχουν θέση πλέι οφ στην τρίτη θέση στο Metropolitan Division.

“Είμαστε σε καλό μέρος εδώ και νομίζω ότι τα παιδιά το καταλαβαίνουν αυτό, τον τρόπο που πρέπει να παίξουμε για να συνεχίσουμε αυτή την ορμή”, είπε ο Laughton. “Θα είναι ένα σπριντ μέχρι τη γραμμή τερματισμού, θα συμβαίνει γρήγορα καθ’ όλη τη διάρκεια του υπόλοιπου έτους. Είναι μια συναρπαστική στιγμή να βρίσκεσαι εδώ στη Φιλαδέλφεια και να είσαι μέρος της.”

Ο Tortorella δεν ήταν ευχαριστημένος με τις δύο τελευταίες περιόδους των Flyers σε μια νίκη 4-1 την Πέμπτη εναντίον των Jets.

Ο προπονητής ήταν σίγουρος ότι οι παίκτες του θα απαντούσαν.

«Δεν τους μίλησα για τον αγώνα, δεν τους έδειξα ούτε ένα απόσπασμα του αγώνα», είπε το Σάββατο κατά τη διάρκεια της πρωινής προπόνησης. “Τους εμπιστευόμαστε. Ξέρουμε πώς ένιωσαν γι ‘αυτό, ακόμη και κατά τη διάρκεια του αγώνα.”

Αυτή τη φορά, κράτησαν το πόδι τους στο γκάζι. Οι Flyers είναι 2-0-0 στην έδρα τους τριών αγώνων και δεν έχουν ακόμη υποχωρήσει.

«Νόμιζα ότι παίξαμε ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι», είπε ο Tortorella. «Νόμιζα ότι είχαμε ψυχραιμία, νόμιζα ότι μείναμε σταθερά στην τρίτη περίοδο».

Οι Flyers χώρισαν τη σειρά δύο αγώνων κανονικής σεζόν τους με τους Kraken (21-20-10). Στα τέλη Δεκεμβρίου, οι Flyers υπέστησαν ήττα με 2-1 παράταση από το Seattle στο Climate Pledge Arena.

• Ο Cal Petersen έκανε το πρώτο του ξεκίνημα σε 91 ημέρες και έκανε τη δουλειά του, σημειώνοντας 17 αποκρούσεις.

«Καταλαβαίνω την ευκαιρία και είναι μια ευκαιρία που περίμενα πολύ καιρό», είπε ο 29χρονος για την παρουσία του στο ρόστερ τερματοφύλακα των Flyers. «Θα διατηρήσω αυτή τη νοοτροπία καθημερινά, αλλά αυτή είναι μια ευκαιρία που δεν θέλω να χάσω».

Οι Kraken ισοφάρισαν σε 2-2 μόλις 36 δευτερόλεπτα στην τρίτη περίοδο, όταν το σουτ του Jared McCann πέταξε από το ραβδί του Couturier.

Αλλά ο Couturier το πήρε πίσω λίγο λιγότερο από πέντε λεπτά αργότερα χάρη σε μια ανακατεύθυνση.

Ο νικητής του Selke Trophy 2019-20 ήταν στον πάγο και για τα δύο γκολ του Σιάτλ.

«Νομίζω ότι τα δύο γκολ ήταν σαν τον τύπο μου», είπε ο Couturier. «Ήμουν λίγο πολύ ενθουσιασμένος στο πρώτο, πήγα για το μεγάλο σουτ και ήταν κακή κρίση, μετά ο τύπος μου σκόραρε. Το δεύτερο, το ίδιο πράγμα, ήταν λίγο στα πόδια μου.

«Αισθάνομαι ότι όλη τη νύχτα, ήταν ένα από εκείνα τα παιχνίδια για μένα προσωπικά, όπου, δεν ξέρω, ήμουν στα πόδια μου, πάλευα λίγο. Είμαι απλά χαρούμενος που μπόρεσα να επιστρέψω εκεί στην τρίτη».

Μετά την ισοφάριση του McCann, ο Tortorella έβαλε δύσκολα στον Couturier. Όταν ο Couturier έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Flyers, ο σέντερ πρώτης γραμμής φώναξε από χαρά.

«Ω, ήταν κάτι για μένα, ναι», είπε η Tortorella. “Είμαι σίγουρος ότι ήταν. Έτσι ας είναι, έτσι ας είναι. Αυτό είναι μέρος του. Αυτό μου αρέσει σε αυτόν. Είναι ένας παλιός επαγγελματίας. Είναι αναπόσπαστο μέρος του.

“Επιτρέψτε μου να σας πω κάτι, τρέφω έναν τόνο σεβασμού για τον τρόπο που χειρίστηκε φέτος μετά από δύο χρόνια άδειας. Αλλά δεν υπάρχουν ελεύθερες πάσες. Το χρειαζόμαστε πολύ, στους αγώνες, για να είμαστε συνεπείς.”

Ο Couturier ήταν πάντα περήφανος που ήταν όσο το δυνατόν πιο κοντά στην τελειότητα.

«Δεν του επιτρέπεται να έχει μια άσχημη νύχτα ή να κάνει ρεπό, δεν του επιτρέπεται», είπε η Tortorella. «Δεν είμαστε αρκετά καλοί για να είμαστε μέτριοι».

Ο τερματοφύλακας του Kraken, Joey Daccord, σταμάτησε 35 από τις 38 βολές Flyers.

• Για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν, οι Flyers έχασαν από την πρόκληση που ξεκίνησε από τον προπονητή τους.

Έπεσαν στο 4-for-5 μετά την επικύρωση του γκολ της ισοφάρισης του Σιάτλ στο πρώτο ημίχρονο. Μια μακρά ανασκόπηση απέτυχε να καθορίσει ότι το παιχνίδι ήταν οφσάιντ, τιμωρώντας τους Flyers.

Αλλά ο Poehling πήρε πίσω τα πούλμαν Flyers όταν χτύπησε ξανά στενογραφία. Σκόραρε το τρίτο του κοντόχειρο γκολ στη σεζόν και το δεύτερο του στα δύο τελευταία παιχνίδια δίνοντας στους Flyers προβάδισμα 2-1 στο πρώτο διάλειμμα.

Ο 25χρονος σέντερ κάνει την επέκταση του συμβολαίου του για δύο χρόνια να μοιάζει καλή συμφωνία. Το πέναλτι του Flyers σκοτώθηκε και η τελική εξάδα επωφελήθηκε από την ταχύτητα και το μήκος του.

«Είναι ένα σημαντικό μέρος της ομάδας μας», είπε ο Couturier.

Οι Flyers κέρδισαν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι τους νικώντας τους Kraken, 3-2, το βράδυ του Σαββάτου στο Wells Fargo Center.

• Αφού έμεινε στον πάγκο για την τρίτη περίοδο την Πέμπτη, ολοκληρώνοντας με μόλις 10:31 λεπτά, ο Καμ Άτκινσον είχε μερικά σουτ και ένα μπλοκ σουτ σε 15:16 λεπτά κόντρα στους Kraken.

«Το τελευταίο παιχνίδι προφανώς δεν ήταν το καλύτερό μου», είπε ο Άτκινσον το Σάββατο μετά το πρωινό πατίνι. “Να επιστρέψω στο να παίζω με ενέργεια, αυτοπεποίθηση, να σουτάρω και να φτάσω σε εκείνες τις βρώμικες περιοχές όπου βάζω όλα τα γκολ μου. Ένα έργο σε εξέλιξη αυτή τη στιγμή.”

• Η Tortorella επέλεξε τους παραδοσιακούς 12 επιθετικούς και έξι αμυντικούς. Έκανε τον Egor Zamula μια υγιή γρατσουνιά.

«Έχει ισοφαρίσει σε 5-5 και θέλω να παρακολουθήσει έναν αγώνα», είπε ο Tortorella κατά τη διάρκεια της πρωινής προπόνησης.

Ο Ράσμους Ριστολάινεν επέστρεψε στον μπακ αφού έχασε τον αγώνα της Πέμπτης λόγω ασθένειας. Μπροστά, ο Nicolas Deslauriers εντάχθηκε στη σύνθεση.

Μαζί με τον Zamula, οι Marc Staal και Olle Lycksell ήταν έξτρα.

• Οι Flyers ολοκληρώνουν το σπίτι τους τη Δευτέρα όταν φιλοξενούν τους Coyotes (7 μ.μ. ET/NBCSP).