Οι Νικ πέφτουν στους Ρόκετς μετά την επιστροφή του Τζέιλεν Μπράνσον

By | February 13, 2024

ΝΒΑ

ΧΙΟΥΣΤΟΝ – Οι Νικς είχαν κολλήσει και ακόμη και το ΝΒΑ το παραδέχτηκε.

Ένα φανταστικό φάουλ σε ένα σουτ που δεν είχε καμία πιθανότητα να μπει μετέτρεψε ένα ισόπαλο παιχνίδι σε ήττα των Νικς τη Δευτέρα το βράδυ, στέλνοντας τους Νικς στα αποδυτήρια σε ένα σερί τριών ηττών και αποφασισμένους να αποφύγουν πρόστιμο.

Ο Aaron Holiday άφησε μια προσευχή με 0,3 δευτερόλεπτα να απομένουν, ένα σουτ με το ένα χέρι που θα έπρεπε να σηματοδοτήσει την έναρξη της παράτασης και όχι το νικητήριο παιχνίδι.

Αλλά ο διαιτητής Jacyn Goble έκανε ένα φάουλ στον Jalen Brunson, ο οποίος έκλεινε δυνατά, αλλά διατηρούσε όρθια θέση με ελάχιστη επαφή κάτω από την απόσταση.

Στη συνέχεια, ο Χόλιτεϊ έθαψε δύο από τις τρεις φάουλ σουτ του, σπάζοντας την ισοπαλία στις τελευταίες στιγμές της εκπληκτικής ήττας της Δευτέρας με 105-103 από τους Ρόκετς.

«Είναι ένας δύσκολος τρόπος να χάσεις ένα παιχνίδι», είπε ο Τομ Τιμποντό εξοργισμένος. «Ένας δύσκολος τρόπος για να χάσεις έναν αγώνα».

Περισσότερο από μία ώρα αργότερα, το στέλεχος του NBA, Ed Malloy, ο οποίος ήταν ο αρχηγός της ομάδας στον αγώνα, παραδέχτηκε σε έναν δημοσιογράφο του pool ότι το είχαν ρίξει στον αέρα.

«Αφού τον είδε κατά τη διάρκεια της αναθεώρησης μετά τον αγώνα, ο επιθετικός παίκτης μπόρεσε να επιστρέψει σε κανονική θέση παιχνιδιού στο γήπεδο», είπε ο Malloy. «Η επαφή, που έγινε μετά την έξοδο της μπάλας, είναι επομένως τυχαία και οριακή σε σχέση με την προσπάθεια σουτ. Και δεν έπρεπε να κληθεί.

Κατά τη διάρκεια της αρχικής ζωντανής κλήσης, πρόσθεσε ο Malloy, «η επαφή με το κάτω μέρος του σώματος θεωρήθηκε παράνομη επαφή».

Ο Jalen Brunson αντιδρά μετά την προειδοποίηση για φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα της ήττας των Knicks από τους Rockets στις 12 Φεβρουαρίου 2024. Στιγμιότυπο οθόνης

Ο Τιμποντό δεν είχε πλέον καμία πρόκληση να ελέγξει την κλήση επειδή ο προπονητής των Νικς το χρησιμοποίησε ανεπιτυχώς για ένα ανασταλτικό φάουλ στον Ταζ Γκίμπσον στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Μπράνσον ήταν ο ήρωας δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Πέρασε πίσω από τον Dillon Brooks με 8,3 δευτερόλεπτα να απομένουν, ισοφαρίζοντας το σκορ και αναπληρώνοντας την αναποτελεσματική απόδοση.

Ο Jalen Brunson λαμβάνει προειδοποίηση για ένα φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα της ήττας των Knicks από τους Rockets στις 12 Φεβρουαρίου 2024. Στιγμιότυπο οθόνης

Στη συνέχεια, όμως, ανέλαβαν τα κοστούμια ζέβρας. Η Precious Achiuwa, συνεχίζοντας την ισχυρή αμυντική της βραδιά, αρνήθηκε την Jalen Green στο χείλος πριν το ριμπάουντ πάει στο Holiday.

Ο Brunson μπορεί να είχε έρθει σε επαφή με το σώμα του Holiday πριν από την κυκλοφορία, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση το παιχνίδι να τελείωσε έτσι.

Ο Μπράνσον, ο έξυπνος All-Star, κατάλαβε ότι το να κρατήσει τις πραγματικές του σκέψεις για τον εαυτό του εξοικονομούσε χρήματα.

«Καλή κλήση, επόμενη ερώτηση», επανέλαβε τρεις φορές.

Ο Τζος Χαρτ, που στεκόταν δίπλα στον Μπράνσον, παρέπεμψε την ερώτηση σε έναν δημοσιογράφο που είπε ότι δεν είδε φάουλ.

«Θέλω να το γράψεις αυτό», είπε ο Χαρτ.

Ήταν η δεύτερη φορά μέσα σε λίγο περισσότερο από ένα χρόνο που ο Goble έχασε μια σημαντική κλήση.

Την περασμένη σεζόν, ήταν ο διαιτητής που έχασε ένα προφανές φάουλ που θα έστελνε τον ΛεΜπρόν Τζέιμς πάνω από τη γραμμή για να κερδίσει το παιχνίδι για τους Λέικερς.

Οι διαιτητές έπρεπε επίσης να απολογηθούν μετά από αυτό το λάθος.

Ο Ντόντε Ντι Βιντσένσο οδηγεί στο χείλος κατά την ήττα των Νικς από τους Ρόκετς στις 12 Φεβρουαρίου 2024. Getty Images

Οι Νικς (33-20) έχασαν το τρίτο σερί παιχνίδι τους και έπεσαν σε 22-2 τη φετινή σεζόν απέναντι σε ομάδες με ήττες.

Οι Ρόκετς (23-29) πήραν 23 πόντους και πέντε ασίστ από τον Μπρουκς, ο οποίος χρησίμευσε ως αμυντικός βασανιστής του Μπράνσον.

Οι Νικς θα αντιμετωπίσουν στη συνέχεια έναν αγώνα για την Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου στο Ορλάντο – μια ομάδα που τους έχει ήδη νικήσει δύο φορές – που θα ακολουθήσει ένα διάλειμμα All-Star που θα αξίζει.

Ο Μπράνσον δυσκολεύτηκε όλη τη νύχτα – ειδικά σε ένα άθλιο πρώτο ημίχρονο – αλλά τελείωσε με 27 πόντους και εννέα ασίστ στα σουτ 10 στα 25.

Ο Donte DiVincenzo ήταν η άλλη κύρια πηγή επίθεσης, αλλά αποχώρησε από το παιχνίδι με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν διαμαρτυρόμενος για το hamstring του.

Έγινε ο τελευταίος στη γραμμή τραυματισμών των Νικς αφού έπαιξε 41 από τα 43 πιθανά λεπτά.

Η Dillon Books γυρίζεται κατά τη διάρκεια της νίκης των Rockets επί των Knicks στις 12 Φεβρουαρίου 2024. USA TODAY Αθλητισμός

Τερμάτισε με 23 πόντους.

Ο Τιμποντό είπε ότι δεν υπήρχε ενημέρωση στη δήλωσή του μετά τον αγώνα και ο ΝτιΒιντσέντζο αρνήθηκε να μιλήσει στα μέσα ενημέρωσης πριν λάβει θεραπεία.

Το παιχνίδι πήρε μια στροφή προς όφελος των Rockets στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 22-11 για να πάρουν το πλεονέκτημα 11 πόντων.

Ο Jalen Brunson οδηγεί στο χείλος κατά την ήττα των Knicks από τους Rockets στις 12 Φεβρουαρίου 2024. Getty Images

Οι Knicks απομάκρυναν και τελικά κατάφεραν να το συνδέσουν στον άλτη του Brunson.

Οι Rockets, παίζοντας χωρίς τον πόιντ γκαρντ τους Fred VanVleet, τερμάτισαν ένα σερί τεσσάρων ηττών.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άθλιο από τον Μπράνσον, ο οποίος σούταρε μόλις 2 στα 11 με επτά πόντους και τρεις ανατροπές.

Όμως ο αρχηγός ήταν αμείλικτος.

Επιτέθηκε και επιτέθηκε, απτόητος από αστοχίες και άστοχες βολές. Και τελικά, ο Μπράνσον έδωσε στους Νικς μια ευκαιρία για τη νίκη που πήρε ο Γκόμπλ.

«Το πρόβλημα με τους διαιτητές – έτσι νιώθω γενικά για αυτό – είναι ότι δεν με νοιάζει πραγματικά πόσο κοντά είναι το παιχνίδι. Μπορείτε να το πείτε σφιχτό ή χαλαρό. Θέλω απλώς η συνέπεια να είναι η ίδια», είπε ο Τιμποντό, ο οποίος σημείωσε ότι οι Νικς έκαναν μόλις 12 σουτ φάουλ (οι Ρόκετς είχαν 33). «Και έχουν μια δουλειά: πρέπει να ελέγχουν και να διαχειρίζονται το παιχνίδι. Αυτή είναι η Νο. 1 ευθύνη τους. Πρέπει να χρησιμοποιήσουν την κρίση τους και το σέβομαι αυτό. Οπότε δεν πήγε όπως θέλαμε απόψε.