Σημειώσεις από τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τον Ντ’ Άντζελο Ράσελ στη νίκη των Λέικερς επί των Πέλικανς

By | February 10, 2024

Μετά από μια πολύ απογοητευτική ήττα από τους Νάγκετς την Πέμπτη, οι Λέικερς απάντησαν με μια πολύ εντυπωσιακή νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα των Πέλικανς χάρη σε μια ιστορική επιθετική εμφάνιση.

Το μωβ και το χρυσό έσκασαν για 87 πόντους και, παρά το γεγονός ότι ξεψύχησαν στο δεύτερο ημίχρονο και η Νέα Ορλεάνη επέστρεψε στο παιχνίδι, τερμάτισε δυνατά στο τέταρτο για να κερδίσει σχετικά άνετα.

Και ήταν μια ισορροπημένη ομαδική προσπάθεια καθώς και οι πέντε βασικοί σημείωσαν 20 πόντους.

Ας σημειώσουμε λοιπόν τη νίκη. Όπως πάντα, οι βαθμολογίες βασίζονται στις προσδοκίες κάθε παίκτη. Η βαθμολογία “Β” αντιπροσωπεύει τη μέση απόδοση αυτού του παίκτη.

Ρούι Χατσιμούρα

37 λεπτά, 21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα, 9-13 FG, 2-5 3PT, 1-2 FT, +21

Μετά από αυτό που νόμιζα ότι ήταν το χειρότερο παιχνίδι του ως Λέικερ, σκέφτηκα ότι το παιχνίδι της Παρασκευής ήταν ένα από τα καλύτερα της καριέρας του στους Λέικερς. Επιθετικά, εκμεταλλεύτηκε πλήρως την ελλιπή προσέγγιση του Zion Williamson και σκόραρε επανειλημμένα στο χείλος για να τερματίσει με 21 πόντους.

Αμυντικά, νόμιζα ότι ήταν κάτι παραπάνω από ό,τι κρατούσε απέναντι στη Σιόν, και ξέρω ότι το λέω σε μια βραδιά που η Σιόν είχε 30 πόντους. Αλλά τον έκανε πιο δύσκολο από οποιονδήποτε στους Λέικερς και έπαιξε ιδιαίτερα καλά σε αυτό το τέλος στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Βαθμολογία: A+

ΛεΜπρόν Τζέιμς

38 λεπτά, 21 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 6-13 FG, 2-2 3PT, 7-8 FT, +15

Ήταν ωραίο να βλέπεις τον ΛεΜπρόν να μην χρειάζεται να αλλάζει από τη δεύτερη ταχύτητα και να εξακολουθεί να κερδίζει άνετα. Οδήγησε την ομάδα με τις 14 από τις 32 ασίστ της, τιμώρησε τις αναντιστοιχίες όταν τις είχε και τάισε τους ανοιχτούς συμπαίκτες του με τη θέληση όσο ποτέ.

Βαθμός Α-

Άντονι Ντέιβις

Όπως πιθανώς πολλοί άλλοι οπαδοί των Lakers, ανησυχούσα πολύ για την τύχη των Lakers όταν ο AD ήρθε στον πάγκο μόλις στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με τρία φάουλ. Αυτό σημαίνει ότι ίσως το πιο ενθαρρυντικό μέρος αυτής της νίκης είναι ότι το έκαναν χωρίς ο AD να χρειάζεται να είναι υπεράνθρωπος.

Αντίθετα, ήταν απλά πολύ καλός και στις δύο άκρες του γηπέδου. Και, το πιο σημαντικό, κέρδισε ξανά τους Πέλικανς ως Λέικερ.

Βαθμός: Β+

Όστιν Ριβς

31 λεπτά, 27 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 10-15 FG, 3-4 3PT, 4-5 FT, +3

Ένα ωραίο ατομικό παιχνίδι ριμπάουντ για τον Ριβς που βρίσκει τη σκοποβολή του. Όταν το αρχικό backcourt σας σε μια ομάδα LeBron-AD μπορεί να συνδυάσει 57 πόντους και εννέα τρίποντα, τότε έχετε πραγματικά κάτι να κάνετε.

Βαθμός Α

Ντ’ Άντζελο Ράσελ

40 λεπτά, 30 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 9-19 FG, 6-13 3PT, 6-6 FT, +13

Φίλε, πόσο διασκεδαστικό ήταν ο D’Lo αυτές τις τελευταίες έξι εβδομάδες;

Σκέφτομαι πίσω όταν οι Λέικερς αντάλλαξαν τον Ράσελ Γουέστμπρουκ και την αρχική μου σκέψη: Νίκη ή ήττα, θα ήταν τουλάχιστον διασκεδαστικό να έχουμε τον Ρας στην ομάδα. Περιττό να πούμε ότι δεν ήταν καθόλου διασκεδαστικό.

Με τον D’Lo, όμως, ήταν διασκεδαστικό. Οι Λέικερς δεν κέρδιζαν πάντα όταν ήταν εδώ και υπήρχαν μερικά βαρετά παιχνίδια, αλλά νύχτες όπως αυτή είναι διασκεδαστικές.

Skylar Mays

16 λεπτά, 2 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1-5 FG, 0-3 3PT, +0

Μετά από μερικά καλά λεπτά στο τέταρτο τρίμηνο της Πέμπτης, ο Mays κέρδισε περισσότερα από το δικαίωμα για περισσότερα λεπτά την Παρασκευή. Και μετά το πρώτο τρίμηνο, νόμιζα ότι οι Λέικερς είχαν βρει το καλύτερο PG στο ΝΒΑ.

Ηρέμησε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αν αυτό μπορεί να κάνει ο αμφίδρομος παίκτης σας, τότε οι Λέικερς βρίσκονται σε εξαιρετική θέση.

Βαθμός: Β+

Πρίγκιπας Ταύρος

21 λεπτά, 3 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 0-2 FG, 0-2 3PT, 3-4 FG, +10

Ήταν ένα σπάνιο ξενύχτι για τον Prince από την άφιξή του στον πάγκο. Αμυντικά, ο Μπράντον Ίνγκραμ το μαγείρεψε στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν είχε τόσο μεγάλη απήχηση όπως πριν.

Βαθμός: Γ-

Jaxson Hayes

17 λεπτά, 6 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα, 3-4 FG, +17

Τεράστια λεπτά από τον Hayes απόψε όταν ο AD μπήκε σε μπελάδες. Δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν αυτή είναι απλώς μια καυτή στιγμή από την πλευρά του Hayes, αλλά εφόσον είναι μια νόμιμη επιλογή όπως αυτή, σίγουρα με κάνει να νιώθω πολύ καλύτερα για τους Lakers μακροπρόθεσμα και καθώς πλησιάζουν τα πλέι οφ.

Βαθμός Α-

Christian Wood, Jalen Hood-Schifino, Dylan Windler

Ο Wood έπαιξε λίγο περισσότερο από το τέλος του trash time, αλλά όχι πολύ. Κανένας από τους τρεις δεν είχε αρκετά λεπτά για να εξασφαλίσει βαθμούς.

Ντάρβιν Χαμ

Ένα πράγμα που έχει κάνει πολύ καλά ο Χαμ είναι να βρίσκει όλο και περισσότερα λεπτά για τον Hayes, δεδομένου του δυνατού παιχνιδιού του.Την Παρασκευή, αυτό συνέβη σχεδόν με την πλήρη εξάλειψη των λεπτών του Wood, αν και αυτό έγινε επίσης ευκολότερο από το φάουλ του AD.

Η επίθεση είναι επίσης πολύ επιτυχημένη και παίρνει τα εύσημα και γι’ αυτό. Συνολικά, μια πραγματικά δυνατή βραδιά από το Ham.